Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Δύο στα δύο για την Α.Ε Αλυζίας, η οποία νίκησε εκτός έδρας με 0 - 2 τον Ηρακλή Αστακού.

Φωτογραφίες: Ευστάθιος Κουνάδης από
Αστακό, δημοσιευμένες στο Facebook.

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου στη Β' κατηγορία, η ομάδα μας η Α.Ε Αλυζίας, αντιμετώπισε το Σάββατο 28 Οκτωβρίου στις 03:30 μ.μ. στο γήπεδο του Αστακού, την φίλη ομάδα του Ηρακλή Αστακού, στο τοπικό ντέρμπι μεταξύ των δύο ποδοσφαιρικών ομάδων στα γεωγραφικά όρια του Δήμου Ξηρομέρου.......
Με ένα καιρό αίθριο και παρουσία περί των 100 φιλάθλων, το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν νικηφόρο για την ομάδα μας την Α.Ε Αλυζίας, με σκορ 0 - 2

Στα αγωνιστικά:
Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε αρκετά μέτρα στο γήπεδο προς την περιοχή της Α.Ε Αλυζίας, κυριαρχώντας και πιέζοντας ασφυκτικά έως το 25' λεπτό.
7' Δυνατό σουτ ο Ντόϊα, λίγο άουτ.
10' Από κόντρες βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ο Λιβάνης Μ., σουτ λίγο άουτ.18'.
Ωραία σέντρα ο Σόμπολος, βρίσκει τον Τζακώστα, δυνατό σουτ τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σακουφάκη Β.
22' Σέντρα ο Λιβάνης Μ., καλό σουτ ο Ματέβ, λίγο άουτ.
24' Σουτ εκτός περιοχής ο Κεραμίδας Π., άουτ.
32' Σουτ ο Γεωργαλής Α., διώχνει ο Ελευθεράτος, νέο σουτ ο Φραγκογιάννης Θ. από κοντά, ξαναδιώχνει εκπληκτικά ο Ελευθεράτος.
37' Πάσα Γεωργαλή Α. στον Κεραμίδα Π., σουτ λίγο άουτ.
39' Πάσα Ταμπάκη Κ. στον Γεωργαλή Α., τετ α τετ, ντρίμπλα και σουτ, διώχνει ωραία ο Ελευθεράτος.
42' Κούρσα σαράντα μέτρων του Καϋμενάκη Κ., πάσα στον Κεραμίδα Π. που σουτάρει, η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού και πέναλτι. Το εκτελεί ο Ταμπάκης Κ. δυνατά, αλλά άουτ η μπάλα. Χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία.
45' Ωραία παράλληλη σέντρα, αλλά δεν προλαβαίνει να την κάνει γκολ για λίγο ο Οικονόμου Α.
48' Κόρνερ από τον Φραγκογιάννη Θ., κεφαλιά ο Λυγκώνης Β., λίγο άουτ.
50' Ωραίες ντρίπλες ο Τζακώστας, δυνατό σουτ, μπλοκάρει ωραία ο Σακουφάκης Β.
61' Κεφαλιά πάσα τετ α τετ του Ταμπάκη Κ. στον Γεωργαλή Α., το σουτ λίγο άουτ.
66' Συνδυάζονται οι Κεραμίδας Π. και Γεωργαλής Α., βγάζουν τετ α τετ τον Γεωργαλή Β., σουτ και διώχνει ο Ελευθεράτος.
72' Γκολ του Γεωργαλή Β., ακυρώνεται οριακά ως οφσάιντ.
81' Κόρνερ Γεωργαλή Β., κόντρες, σουτ εντός περιοχής ο πολύπειρος Ταμπάκης Κ. και 0 - 1.
86' Υπέροχο γρήγορο μπάσιμο από έξω αριστερά του Κεραμίδα Π., πάσα τετ α τετ στον Γεωργαλή Β. και 0-2.

Καλή και δυνατή ομάδα ο Ηρακλής, στημένη ορθά από τον κόουτς Μάκη Μπότσιο, αλλά με πολλές απουσίες και άτυχος στην αρχή του αγώνα, όπου ενώ είχε την πλήρη υπεροχή, δεν κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ.
Άψογο κοουτσάρισα, καλό στήσιμο και διάβασμα του αγώνα και επαγγελματική νίκη από τον Σπύρο Καϋμενάκη.
Στα θετικά για την ομάδα μας, οι πολλοί νεαροί παίχτες που ακολουθούν. Το ντεμπούτο του Γεωργαλή Βαγγέλη, που στάθηκε ισάξια με τους έμπειρους παίχτες μας και το επίσης ντεμπούτο του φέρελπι νεαρού Γεωργαλή Μάκη.
Το πιο σημαντικό, η ένταξη στην ομάδα μας με νέα δελτία των ποδοσφαιριστών: Παβέλης Χρήστος, Γεωργαλής Βαγγέλης, Γεωργαλής Γεράσιμος, Παβέλης Γεώργιος, Λύτρας Ευάγγελος, Κεραμίδας Νίκος, Πουρνάρας Φαίδων, Λυγκώνης Νίκος, Γεωργαλής Παναγιώτης, Τζεφρώνης Ιωάννης, Παλουμπάς Θεόδωρος, Βελώνας Ελευθέριος, Βελώνας Δημήτρης, Πουρνάρας Ιάσων.
Η Διοίκηση της Α.Ε Αλυζίας ευχαριστεί θερμά, την φίλη ομάδα του Ηρακλή Αστακού, για την άψογη φιλοξενία!