Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Αίολος Αστακού: έχει το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της Β Εθνικής.Νίκησε και το Άργος Ορεστικού με 46-65

Β Εθνική: Άργος Ορεστικού- Αίολος Αστακού 46-65

Ιστορικό παιχνίδι για τον Αίολο Αστακού που κερδίζοντας στο Ορεστικό με 46-65 έκανε το 15-0 στο πρωτάθλημα και έχει το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της Β Εθνικής. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού δεν ήταν καλή επιθετικά (Απόρροια και της καλής άμυνας των αντιπάλων αλλά και των άστοχων ξεμαρκάριστων σουτ) στο σημερινό παιχνίδι αλλά η καλή άμυνα πάνω στα ατού των γηπεδούχων ήταν αυτή που έφερε την νίκη......
Ο Αίολος προηγήθηκε με 5-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και 18-28 στο ημίχρονο. Αγωνίστηκε χωρίς τον Χαρισμίδη αλλά με ομαδική δουλειά στην άμυνα καλύφθηκε το κενό του. Επιθετικά οι Κακλαμάνος, Λυμπάρης και Κιτσούλης οδήγησαν την ομάδα και στο τριακοστό λεπτό τα πάντα είχαν τελειώσει με το σκορ στο 31-52.Τελικό σκορ 46-65. Πρώτος σκόρερ για τους νικητες ο Κακλαμάνος με 25 πόντους και έξι τρίποντα ενώ ο Λυμπάρης είχε 12 και ο Κιτσούλης 10. Απο το Άργος Ορεστικού που έπαιξε χωρίς τον Χατζόπουλο ο Κώττας σημείωσε 13 πόντους.
Δεκάλεπτα: Α:5-17 Β:18-28 Γ:31-52 Δ:46-65
Άργος Ορεστικού(Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7(1), Μιχαηλίδης 6(2), Κίτσιου, Μπέλλος 2, Μαυρίδης 2, Τράντας 9(3), Μανδαλάκης 5, Κωττας 13, Μποζίνης 2
Αιολος Αστακού(Κουταλιανός): Μπρόζος 9(1), Μπεκατώρος, Παππάς 2, Κατσαρές 3(1), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 25(6), Κιτσούλης 10, Καλαντζής, Μακρής 4, Λυμπάρης 12, Δουρούκης