Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019

ΑΟ Βόνιτσας – Γ.Ε. Αγρινίου 51-58: Παιχνίδι με πολλές διακοπές και σβησμένο ταμπλό

Η Γ.Ε. Αγρινίου πέρασε δύσκολες στιγμές στην Βόνιτσα απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του ΑΟΒ αλλά με καλή άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά νίκησε με 51-58 και έκανε το 16/16 στο πρωτάθλημα.
       Το ματς ξεκίνησε και μετά από 15 δευτερόλεπτα διακόπηκε για 25 λεπτά μιας και το ηλεκτρονικό ταμπλό… έσβησε. Οι διαβουλεύσεις για την συνέχεια του ματς ήταν συνεχείς και ουσιαστικά οι παίκτες της ΓΕΑ ήταν αυτοί που δέχθηκαν να αγωνιστούν, γνωρίζοντας ότι δεν θα βλέπουν σκορ, χρόνο και 24 δευτερόλεπτα.....

Το ματς ξεκίνησε και πάλι και μετά από 5 λεπτά ήρθε εκ νέου διακοπή 15 λεπτών γιατί τα φώτα έσβησαν στο γήπεδο. Με τα πολλά το ματς ξεκίνησε και η ΓΕΑ παρότι διατηρούσε μια διαφορά σταθερή 4-5 πόντων δεν μπορούσε να ξεφύγει από τον καταπληκτικό ΑΟΒ με τους παίκτες του να κάνουν κατάθεση ψυχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βλέποντας οτι η αστοχία των παικτών της ΓΕΑ από το πρώτο μέρος συνεχιζόταν ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 46-45 στο τριακοστό λεπτό. Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Θειακός έκανε το 48-45 για την Βόνιτσα.

Απο εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες της ΓΕΑ έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα κυνηγώντας σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου τους παίκτες του Παντελή Σπηλιά. Παρότι στην επίθεση δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό κατάφεραν να περάσουν εν νέου μπροστά στο σκορ και στο τέλος να πάρουν την νίκη με 51-58.
        Απο την Βόνιτσα πρώτος σκόρερ ήταν ο Θειακός με 17 πόντους ενώ ο Κορώζης είχε 9. Απο την ΓΕΑ ο Γεωργούλας ειχε 15 πόντους ενω ο Μπόσμος πρόσθεσε 12 και ο Λειβαδάς 10.

Διαιτητες: Καββαδάς-Τσίγας
Δεκάλεπτα:Α:16-20 Β:09-08 Γ:21-17 Δ:05-13

Βόνιτσα (Σπηλιάς): Τσαουσιδης 7(2), Κορώζης 9(1), Παπαγιάννης 2, Γράψας, Τζεφριός 2, Καραμπάς, Ζαβιτσάνος 3(1), Πέρλης, Δρακονταειδης 7(1), Δελαπόρτας, Θειακός 17, Χαχαλος 4.

Γ.Ε. Αγρινίου (Φαράντος -Καρατσώρης): Ντάλας, Μουντζούρης, Φωτιάδης 8, Σταμουλάκης 5, Σούρλας 2, Δάρλας 4, Μοσχόπουλος, Λειβαδάς 10(2), Μπόσμος 12, Γεωργούλας 15(2), Τσάνος, Βασιλείου 2.