Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Β Εθνική: Νίκη και κατάρριψη ενός ακόμη ρεκόρ για τον Αίολο Αστακού

Ο Αίολος Αστακού συνεχίζει την αήττητη πορεία του προς την Α2. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού κέρδισε τον Πολύγυρο με 58-83 και έσπασε το ρεκόρ συνεχόμενων νικών στην Β Εθνική που το κατείχε ο Προμηθέας Πατρών από πέρυσι με 19. Ο Αίολος είχε συνέχεια το προβάδισμα ακόμα και όταν με σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ οι γηπεδούχοι κατάφερναν να έχουν κοντινή επαφή με το σκορ.....
Κιτσούλης και Κακλαμάνος ήταν καταπληκτικοί στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 34-43. Στο δεύτερο μέρος είχαμε μια επανάληψη ουσιαστικά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αίολος είχε την πρωτοπορία στο σκορ και με ένα επιμέρους 6-17 στην τελευταία περίοδο έφτασε σε μια δίκαιη και με ευρύ σκορ νίκη 58-83. Και όπως είπαμε και στην αρχή μετά το αήττητο ρεκόρ που συνεχίζει κάθε αγωνιστική να καταγράφει, κατέρριψε ακόμα ένα σήμερα. Πρώτοι σκόρερ οι Κακλαμάνος και Κιτσούλης με 23 (6 τρίποντα) και 21 πόντους αντίστοιχα ενώ 13 είχε ο Παππάς και 11 ο Μπρόζος. Από τον Πολύγυρο ο Νούκαρης είχε 15 και ο Τσίμης 13.
Δεκάλεπτα:Α:15-23 Β:34-43 Γ:52-66 Δ:58-83
Πολύγυρος(Παπαδόπουλος-Τέγιας): Πιπιλιάρης 9, Τσίμας 13, Χαριστός Κ., Παπασαραφιανός 4, Μυλωνάς, Ταουκίδης 6, Βούλγαρης 3(1), Ζειμπέκης, Χρηστίδης, Νούκαρης 15(2), Κοτσαγιάννης 8, Χαριστός Σ.
Αίολος Αστακού(Κουταλιανός): Μπρόζος 11(1), Καλισώρας,Μπεκατώρος, Παππάς 13(1), Κατσαρές 5, Θανόπουλος, Κακλαμάνος 23(6), Κιτσούλης 21(2), Καλαντζής, Χαρισμίδης 5, Λυμπάρης 5, Μακρής