Κυριακή 27 Μαρτίου 2016

Αίολος Αστακού: Κυρίαρχος και στην Ευκαρπία

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του ο Αίολος Αστακού. Νίκη στην Θεσσαλονίκη επί της Ευκαρπίας με 64-90 παρότι δεν αγωνίστηκε ο Κατσαρές που προφυλάχθηκε λόγω κάποιων ενοχλήσεων στον οπίσθιο μηριαίο απο την προπόνηση της Παρασκευής και το ρεκόρ στο 22-0. Ο Αίολος ήταν σοβαρός και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού. Απο την αρχή οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 15-22 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ η διαφορά πήγε στους δώδεκα με την λήξη του ημιχρόνου 31-43......
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με καλή άμυνα έτρεξαν ενα σερί 15-27 και με το σκορ στο 46-70 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών τα πάντα είχαν τελειώσει. Τυπική διαδικασία τα τελευταία δέκα λεπτά. Όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής και στα αξιοσημείωτα ήταν το ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα του νεαρού Σαμαντά που είναι γεννημένος το 2002. Απο την αρχή της χρονιάς άλλωστε ο Μιχάλης Κουταλιανός έχει δώσει την ευκαιρία σε πολλούς νεαρούς παίκτες να βρεθούν στην πρώτη ομάδα και να νιώσουν την εμπειρία της συμμετοχής σε ενα πρωτάθλημα πολύ ανταγωνιστικό όπως αυτό της Β Εθνικής και με συμπαίκτες εγνωσμένης αξίας.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κιτσούλης με 21 πόντους ενώ 19 είχε ο Άλκης Παππάς και ο Χαρισμίδης 14. Απο την Ευκαρπία ο Σουτζόπουλος σημείωσε 17 και ο Κουντουρατζόγλου 14.

Δεκάλεπτα:Α:15-22 Β:31-43 Γ:46-70 Δ:64-90
Π.Σ. Ευκαρπίας (Αμοιρίδης): Ματενίδης 6, Τσινόπουλος 8, Δώδος 4, Κουντουρατζόγλου 14(1), Γκουτζομήτρος 2, Κολώτσιος, Γκαβέζος 5(1), Μανδάνης, Απιδόπουλος 2, Κουλουσίδης, Σουτζόπουλος 17(3), Κόκουρας 2
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Καλισώρας, Σαμαντάς, Παππάς 19(2), Μακρής, Θανόπουλος 7(1), Κακλαμάνος 15(3), Κιτσούλης 21, Καλαντζής, Χαρισμίδης 14, Λυμπάρης 7, Δουρούκης