Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

Β΄ΤΟΠΙΚΟ: Έπεσε η αυλαία σήμερα. Στα μπαράζ Ανόδου με πλεονέκτημα ο Μύτικας απέναντι στον Πανοχθιακό. Στα μπαράζ παραμονής η Κατούνα με αντίπαλο το Αρχοντοχώρι!

Πρωταθλητής ο Ηρακλης Αστακού
     Πρωταθλητής ο Ηρακλης Αστακού. Μετά από μία εκπληκτική χρονιά η ομάδα του Αστακού δίκαια – κατά γενική ομολογία – έφθασε στην κατάκτηση του τίτλου και ανέβηκε στην Α΄Κατηγορία. Σήμερα στο τελευταίο αγώνα επιβλήθηκε της Δάφνη Μεγάλης Χώρας με 4-0.

Στα play off Αλυζιακός Μύτικα και Πανοχθιακός
      Για τα μπαράζ ανόδου θα αγωνιστούν ο Αλυζιακός Μύτικα ο οποιος περασε σαν σίφουνας με 0-4 μέσα στην Κεχρινιά και ο Πανοχθιακός που ηττήθηκε στις Φυτείες από τον πολύ δυνατό Ακαρνανικό με 2-0.
        Ο αγώνας μπαράζ θα είναι μονός και θα διεξαχθεί στην έδρα του Μύτικα που κατέλαβε την 2η θέση την κανονική περίοδο. Σε περίπτωση ισοπαλίας του αγώνα αυτού, νικητής αναδεικνύεται ο Μύτικας (το σωματείο που κατέλαβε την καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο), το οποίο και θα συνεχίσει τους αγώνες μπαράζ των δευτεραθλητριών Β’ κατηγορίας.

Στα play out η Μεδεών Κατούνας και το Αρχοντοχώρι
     Η «αυλαία» στο πρωτάθλημα επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις όσον αφορά τη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Το ελαιόφυτο κερδισε με 1-0 τον Εμπεσό και παρέμεινε στην κατηγορία.
     ΑΘΛΟΣ για την Μεδεώνα Κατούνας, η οποια νίκησε και μέσα στο Μοναστηράκι με 1-3, την οποία είχαν όλοι ξεγραμμένοι για υποβιβασμό, όμως η ιστορική ομάδα απέδειξε ότι δικαίως θεωρείται η ποδοσφαιρομάνα της περιοχής. Κάνοντας πραγματικά πρωταθλητισμό στο β' γύρο, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω να αποφύγει τον υποβιβασμό και να διεκδικεί με το σπαθί της, την παραμονή της στην κατηγορία.
     Το Αρχοντοχώρι κέρδισε μέσα στην Κανδήλα με 4-5 και όπως την περσινή χρονιά έτσι και φέτος οδηγείται στα play off. Είναι ομάδα ψυχωμένη και πέρσι στα μπαράζ πέτυχε μεγαλειώδη ανατροπή και εν τέλει παρέμεινε στη κατηγορία.
     Οι αγώνες είναι διπλοί και προκρίνεται το σωματείο που θα συγκεντρώσει στους δύο αυτούς αγώνες 4 βαθμούς και άνω. Εάν με την τέλεση των δύο αυτών αγώνων, κανένα σωματείο δεν συγκεντρώσει 4 βαθμούς και άνω, τότε διεξάγεται και τρίτος αγώνας στο γήπεδο της Κατούνας που κατέλαβε την καλύτερη θέση  την κανονική περίοδο. Σε περίπτωση ισοπαλίας και στον 3ο αγώνα, νικητής αναδεικνύεται το σωματείο που κατέλαβε την καλύτερη θέση την κανονική περίοδο (Κατούνα), το οποίο και παραμένει στην Β΄ κατηγορία.

Υποβιβάστηκε και τυπικά το Μοναστηράκι
    Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλε όλη τη χρονιά, η ομάδα του Μοναστηρακίου, δεν μπόρεσε να κρατηθεί στην Β΄ κατηγορία....