Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα: Πρωταθλητές οι Κατουνιώτες στο Περιστέρι!

Η ποδοσφαιρική ομάδα Αχελώος δημιουργήθηκε μόλις φέτος, από ετεροδημότες από την Κατούνα, φίλους και Αιτωλοακαρνάνες και συμμετέχει στο Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα του Δήμου Περιστερίου. Χθες Κυριακή στο γήπεδο του Ηφαίστου, ο Αχελώος κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 της ομάδας Πέρσαινας και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδό του στην Α’ Κατηγορία μόλις στην πρώτη του συμμετοχή στο Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα Περιστερίου.
Αναλυτικά:

Στην Α΄ κατηγορία ο Αχελώος!
     Έπεσαν κορμιά στο γήπεδο του Ηφαίστου στον αγώνα μεταξύ του Αχελώου και της Πέρσαινας. Ο Αχελώος όμως κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 και να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδό του στην Α’ Κατηγορία μόλις στην πρώτη του συμμετοχή στο Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα Περιστερίου.
     Το πρώτο γκόλ του αγώνα το σημείωσε η ομάδα της Πέρσαινας στο 40΄αλλά 4 λεπτά αργότερα μετά από ανατροπή του Γιώργου Παύλου ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο ψύχραιμος Φραγκογιαννης, ο οποίος έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 1-1........

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πέρσαινα έκανε αλεπάλληλες επιθέσεις κι είχε πολλές ευκαιρίες αλλά ο τερματοφύλακας του Αχελώου, Παναγιώτης Σαπάτης είχε κατεβάσει τα ρολά. Στα τελευταία μαλιστα λεπτά του αγώνα έκανε τρείς συνεχόμενες αποκρούσεις.
      Την τελευταία λέξη όμως του αγώνα την είπε ο Κώστας Κοσμάς, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ στο 90′ έκανε το 2-1 και έστειλε τον Αχελώο στους επτά ουρανούς!
    Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Στάθη Λούντζη στην άμυνα, ο οποίος έπαιζε από το πρώτο ημίχρονο μέχρι την λήξη του αγώνα με σπασμένο αγκώνα. Ελπίζουμε σε ταχεία ανάρρωση και να τον δούμε ξανά στα γήπεδα το συντομότερο δυνατόν.
    Βράχοι στην άμυνα ήταν κι οι Ντάγκας, Φίλης και Ασλανίδης.
     Αξίζει να σημειωθεί κι η παρουσία των Κωνσταντινίδη, Πετράκη, Καρατάσιου και Γ. Παύλου. Αλλά κι αυτή του Χρήστου Παύλου στην επίθεση. Μεγάλο παιχνίδι έκαναν κι οι Δαγλαρτζής, Λ. Κεραμύδας και Θ. Νίκου όπως κι όλοι οι παίκτες της ομάδας στους οποίους αξίζουν τα συγχαρητήρια για την παρουσία στον αγώνα αλλά και συνολικά στο πρωτάθλημα.