Ο Αίολος Αστακού πήρε το ντέρμπι μεσα στη Λάρισα με την ΑΕΛ με 66-68

Β Εθνική: Είναι ανίκητος και το δείχνει παντού ο Αίολος Αστακού

Ομάδα με μέταλλο, ταλέντο και ικανό διοικητικό και προπονητικό τιμ δεν γίνεται παρά να αντέχει σε οποιαδήποτε κατάσταση και συνθήκη.
     Ο Αίολος Αστακού τα διαθέτει ολα αυτά και το 24/24 είναι γεγονός. Μεγάλη η συμπαράσταση του κόσμου του Αίολου στην Λάρισα.
     Νίκη και στην Λάρισα απέναντι στην πολύ καλή και δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕΛ με 66-68 και μαθηματικά στην Α2.
    Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνιδι και προηγήθηκαν με 21-18 στην πρώτη περίοδο με καλύτερους τους Τσούτσο και Πολίτη. Ο Αίολος ισορρόπησε το παιχνίδι. Επιθετικά στηρίχτηκε σε πολλούς παίκτες και ισοφάρισε σε 32-32 στο ημίχρονο......

Στο τριτο δεκάλεπτο ο Αίολος Αστακού πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Στηρίζεται στην άμυνα του κρατώντας στους 12 πόντους την ΑΕΛ και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού είναι μπροστά με 44-50.
   Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Κακλαμάνου προηγούνται με 61-65. Ο Τσούτσος με τρίποντο κάνει το 64-65.
      Ο Κακλαμάνος με δυο βολές διαμορφώνει το 64-67 για να μειώσει ο Πολίτης σε 66-67. Απο μια χαμένη επίθεση για τις δυο ομάδες με τον Κιτσούλη να πηγαίνει στις βολές για την ομάδα του Αστακού. 1/2 και το σκορ στο 66-68. Τελευταία επίθεση για την ΑΕΛ. Ο Σαριμπαλίδης αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Η μπάλα διεκδικείτε στο ριμπάουντ και μετά απο καραμπόλες φτάνει στην απέναντι γωνία στον Τσούτσο. Νεο τρίποντο και πάλι άστοχο και το παιχνίδι τελειώνει με τον Αίολο Αστακού μεγάλο νικητή 66-68
       Πρώτος σκόρερ για τον Αίολο ο Χαρισμίδης με 13 πόντους και ο Κακλαμάνος με 10, ενώ απο την ομάδα της Λάρισας ο Πολίτης είχε 15 και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Τσούτσος 23.

Δεκάλεπτα:Α:21-18 Β:32-32 Γ:44-50 Δ:66-68

ΑΕ Λάρισας (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης, Τσούτσος 23(4), Παπανικολάου 7(1), Κονδυλόπουλος, Μαλτέσιος 13, Πολίτης 15(3), Παπακώστας , Φιλιππόπουλος

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Καλισώρας, Μπεκατώρος, Παππάς 9, Μακρής, Θανόπουλος 6(2), Κακλαμάνος 10(1), Κιτσούλης 9, Καλαντζής, Χαρισμίδης 13, Λυμπάρης 6, Κατσαρές 8