Σάββατο 22 Απριλίου 2017

Έχασε στο καλάθι ο ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ απο τον πρωτοπόρο ΗΡΑΚΛΗ με 68-66 σε ενα αγώνα για γερά νεύρα!

-Συγκλονιστικός ο Αίολος Αστακού έχασε στις λεπτομέρειες στο Ιβανώφειο απο τον Ηρακλή
-«Έπεσε» ηρωικά, σε ένα άτυχο παιχνίδι ο ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ απο τον πρωτοπόρο ΗΡΑΚΛΗ με 68-66.

Ο Αίολος Αστακού έκανε μια συγκλονιστική εμφάνιση στο Ιβανώφειο. Έφτασε παρα πολυ κοντα στην μεγαλύτερη νίκη της ιστοριας του αλλά η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήρε την νίκη με 68-66
     Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο με τον Αίολο να έχει καλά σουτ απο την περιφέρεια μετα απο άψογη κυκλοφορία της μπάλας με τον Κιτσούλη να ξεχωρίζει.
     Ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά τριών πόντων στο ημίχρονο 41-38. Στις αρχες της επανάληψης οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με εννεα πόντους 49-40 και 54-45 στο τριακοστό λεπτό. Ο Αίολος ομως με μπροστάρη τον συγκλονιστικό Κατσαρέ που έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση γύρισε το ματς και με τρίποντα του μπόμπερ Κακλαμάνου μείωσε σε 66-65.........

Εκει γινεται η φάση του αγώνα για τον Αίολο οταν ο Κακλαμάνος κόβεται στο τρίποντο με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτυρονται για φάουλ πάνω στο σουτ. Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα τριών πόντων 68-65 με 2/2 βολές.
     Ο Αίολος ειναι στην επίθεση και ο Χαρισμίδης κερδίζει βολές. Ευστοχεί στην πρώτη και αστοχεί στην δευτερη. Ο Κατσαρές τρυπώνει ανάμεσα στους ψηλούς παίρνει το ριμπάουντ αλλά ο Κακλαμάνος κλείστηκε και εκανε μια λάθος πάσα και τελείωσε το ματς 68-66.
      Απο τους νικητές ο Αγγελακόπουλος είχε 17 πόντους ενώ ο Ρουτκαουκας είχε 14 με τον Τότσιο να προσθετει 12. Απο τον Αίολο ο Γκιζόγιαννης είχε 14 με κρίσιμα ευστοχα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κιτσούλη να προσθέτει 11.

Διαιτητές: Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 24-21, 41-38, 54-45, 68-66.

Ηρακλής(Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17(1), Γιαννακιδης 6(2), Τότσιος 12, Ονούσογλου, Δέσπος, Γκαγκαλούδης 10, Ρουτκάουκας 14, Χείλαρης 3(1), Καλαϊτζιδης, Κάτσιος, Ταουσάνης

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Θεοδώρακος 2, Κουμπούρας 3(1), Κατσαρές 7(1), Κακλαμάνος 9(3), Κιτσούλης 11, Χαρισμίδης 5, Λυμπάρης 5(1), Γκιζογιάννης 14(3)

Μιχάλης Σταμουλάκης

Όσον αφορά στη μάχη για τα Playoffs, ο Αίολος δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μαθηματικά μία θέση σε αυτά, σε συνδυασμό με τις νίκες του Εθνικού και του Χολαργού. Η ομάδα του Αστακού χρειάζεται πλέον άλλη μία νίκη (ή ήττα των αντιπάλων του).

2526
* Η πρώτη ομάδα ανεβαίνει απευθείας στη Stoiximan.gr Basket League και οι τελευταίες δύο πέφτουν στη Β' Εθνική. Οι ομάδες στις θέσεις 2-5 παίζουν Playoffs για τη δεύτερη θέση της ανόδου. Οι ομάδες στις θέσεις 11-14 παίζουν Play Out για τις άλλες δύο θέσεις που οδηγούν στη Β' Εθνική.
* Ο ΓΣΛ και το Παγκράτι έχουν υποβιβαστεί μαθηματικά στη Β' Εθνική.