Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Β' ΤΟΠΙΚΟ (μια αγωνιστική πριν το φινάλε): Φιέστα με ήττα για τον ΜΥΤΙΚΑ, στα πλει-οφ ΚΑΤΟΥΝΑ και ΦΥΤΕΙΕΣ

Μια αγωνιστική απομένει ακόμα για την λήξη της κανονικής περιόδου της Β΄Κατηγορίας (3ος Όμιλος) ΕΠΣΝΑ και όλα ξεκαθάρισαν τόσο για τον πρωταθλητή και τις ομάδες που θα αγωνιστούν στα πλει οφ ανόδου.
      Άξιος πρωταθλήτης ο Αλυζιακός Μύτικα γνώρισε την ήττα με σκορ 0-1 από την Μεδεών Κατούνας. Στο παιχνίδι που είχε την μορφή φιέστας για τους γηπεδούχους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η Μεδεών πήρε σπουδαίο διπλό με γκολ του Νεοφώτιστου στο 89' και θα βρεθεί με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
       Ο Ακαρνανικός Φυτειών πέτυχε σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί της Αναγγέννησης Στάνου με 1-2, είναι στη τρίτη θέση και μπαίνει στα πλέι-οφ ανόδου.

ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ
    Για την ανάδειξη του δευτεραθλητή του κάθε ομίλου,  θα διεξαχθούν αγώνες play-offs, στους οποίους θα συμμετάσχουν τα σωματεία, με τα δεδομένα που υπάρχουν μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, που κατέλαβαν την 2η (Μεδεών Κατούνας) και 3η θέση (Ακαρνανικός Φυτειών) στον όμιλό τους..........

Το σωματείο που κατέλαβε την 2η θέση στην κανονική περίοδο, θα αγωνιστεί με το σωματείο που κατέλαβε την 3η θέση στην κανονική περίοδο στον ίδιο όμιλο, για την ανάδειξη του δευτεραθλητή. Ο αγώνας θα είναι μονός και θα διεξαχθεί στην έδρα του σωματείου που  κατέλαβε την καλύτερη θέση την κανονική περίοδο και ο νικητής αναδεικνύεται δευτεραθλητής.
       Σε περίπτωση ισοπαλίας δευτεραθλητής αναδεικνύεται το σωματείο που κατέλαβε την καλύτερη θέση την κανονική περίοδο.
       Στη συνέχεια οι δευτεραθλητές κάθε ομίλου της Β’ κατηγορίας, θα αγωνιστούν σε αγώνες μπαράζ, σε ουδέτερα γήπεδα με χλοοτάπητα σε ένα γύρο και το 1ο σωματείο θα ανέλθει στην Α’ κατηγορία.

Νίκες πέτυχαν ο Ιδομενέας Εμπεσσού την Ομόνοια Κεχρινιάς με 5-1 και η Δάφνη Μεγάλης Χώρας πέρασε μέσα στον Αετό με 0-3.

Μάχη αναμένεται να έχουμε και στα πλει αουτ για το ποια θα είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τον Αετό στην Γ’ Κατηγορία.
         Η Πυραμίδα Σαρδίνιων πέτυχε σπουδαία νίκη επι του Α.Ο. Ελαιοφύτου με 2-0 και φαίνεται να αποφεύγει τα πλει αουτ, ο Άρης Λεπενούς με την ισοπαλία με τον Α.Ο. Κανδήλας με 3-3 και η Αναγγέννηση Στάνου μετά την ήττα απο τις Φυτείες (με τα δεδομένα που υπάρχουν μια αγωνιστική πριν το φινάλε) θα οδηγηθούν στα πλει αουτ για το ποια θα είναι η ομάδα που θα υποβιβαστεί.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ
   Από τον 3ο όμιλο θα υποβιβαστούν απευθείας τα σωματεία που θα καταλάβουν την 12η και τελευταία θέση στον όμιλό τους, στην προκειμένη υποβιβάζεται ο Αετός.
       Αν χρειαστεί διεξαγωγή αγώνων play-out οι αγώνες θα διεξαχθούν ως εξής: Το σωματείο που κατέλαβε την 10η θέση την κανονική περίοδο θα αγωνιστεί με το σωματείο που κατέλαβε την 11η θέση την κανονική περίοδο. Οι αγώνες της αγωνιστικής αυτής θα είναι διπλοί και προκρίνεται το σωματείο που θα συγκεντρώσει στους δύο αυτούς αγώνες τέσσερις (4) βαθμούς και άνω. Ο πρώτος αγώνας διεξάγεται στο γήπεδο του σωματείου που κατέλαβε την καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο και ο δεύτερος στο γήπεδο του αντιπάλου. Στην περίπτωση όμως, που μετά την διεξαγωγή και των δύο αυτών αγώνων, κανένα σωματείο δεν συγκεντρώσει τέσσερις (4) βαθμούς και άνω, τότε θα διεξαχθεί και τρίτος αγώνας στο γήπεδο του σωματείου που κατέλαβε την καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο και ο νικητής προκρίνεται στην επόμενη φάση. Σε περίπτωση ισοπαλίας στον τρίτο αγώνα, νικητής αναδεικνύεται το σωματείο που κατέλαβε την καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο, το οποίο και παραμένει στην Β’ κατηγορία.
      Σε περίπτωση που μετά την λήξη της κανονικής περιόδου υπάρχει ισοβαθμία ομάδων, σύμφωνα με το άρθρο 20 του Κ.Α.Π., όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα θα διεξαχθεί αγώνας μπαράζ σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού.