Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014

Στην παράταση λύγισε ο ΑΟ Βόνιτσας από την Καστοριά με 111-116

-Συγκλονιστικό ματς στο κλειστό της Βόνιτσας στην αναμέτρηση Βόνιτσα-Καστοριά που ξεχώρισαν οι… τρύπιες άμυνες!
  -Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος με σκορ 100-100, ενώ στην παράταση η ομάδα της Καστοριάς πιο ψύχραιμη πήρε τελικά τη νίκη επικρατώντας με σκορ 111-116.

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα έγινε στο ΔΑΚ Βόνιτσας με νικήτρια την ομάδα της Καστοριάς με 111-116 στην παράταση. Απο την αρχή το παιχνίδι πήγε σε πολύ υψηλό σκόρ με την γηπεδούχο ομάδα να έχει το προβάδισμα με μία διαφορά περίπου 10 πόντων.
      Στην τέταρτη περίοδο όμως και καθώς η Βόνιτσα ήταν μπροστά με 8 πόντους 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Καστοριά κατάφερε να εκμεταλευτεί τα πολλά λάθη της Βόνιτσας και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση....

Εκεί που η ομάδα της Καστοριάς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκόρ με τρίποντο του Τεπετίδη, άμεση ήταν η απάντηση της ομάδας της Βόνιτσας που με δικό της τρίποντο ξαναπέρασε μπροστά στο σκόρ αλλά νέο τρίποντο από τους φιλοξενούμενους έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα της Βόνιτσας.
     Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τεπετίδης με 22 πόντους, ενώ διψήφια νούμερα είχαν και οι Δαραβίγκας, Νταλλής, Αντωνιάδης και Καραμήτσος.
       Από τους ήττημένους πρώτος σκόρερ ο Μανδαλάκης με 42 πόντους, πολυ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Αρέθας, Καραμπάς, Κακιούζης αλλά το πολλά μαζεμένα λάθη στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα τους στέρησαν την νίκη που τόσο πολύ έιχαν ανάγκη.
Δεκάλεπτα: 31-20,52-43,78-66,100-100,111-116

ΒΟΝΙΤΣΑ (Κοντογιάννης): Κακιούζης 14(2), Κοντογιάννης 9, Αρέθας 16, Περλής 9 (1), Καραμπάς 18(4), Μάρης, Τσιτσώνης 3 (1), Μανδαλάκης 42 (4), Μπουρσινός, Παπανελόπουλος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 24 (4), Λέκος, Βίτσιος, Γυμνόπουλος 11 (1), Καραμήτσος 12, Ντάλης 13 (1), Τασιούδης 9, Σταϊος 3 (1), Κόκουρας 4, Αντωνιάδης 16 (2), Τεπετίδης 22 (3), Πανταζής 2.

Φ.Ο.Πρωτέας Γρεβενών - Α.Ο.Αγρινίου 60-67
Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Α.Ο.Αγρινίου μέσα στα Γρεβενά την τέταρτη συνεχόμενη με σκορ 60-67.
    Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πηγαίνανε χέρι-χέρι με την γηπεδούχο ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα με δύο πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Α.Ο. Αγρινίου έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει την πολύ σημαντική νίκη σε μία έδρα που δύσκολα θα περάσουν οι άλλες ομάδες.
    Κλειδί για αυτή την επιτυχία ήταν ο περιορισμός του Μουράτογλου στους μόλις 8 πόντους, ένας παίκτης που έχει μέσο όρο 20 πόντους ανά παιχνίδι.
    Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γκόβας με 22 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Γεωργούλας και Μακρής με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά ο Τζήμας με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ οι Ζαμπέτης, Μαλλιούρας και Ρίγκος έιχαν διψήφιο αριθμό πόντων χωρίς όμως να μπορέσουν να δώσουν την νίκη στην ομάδα τους.
Δεκάλεπτα: 21-20,31-29,46-51,60-67

Α.Ο.Αγρινίου. (Διαμαντάκος): Τσατάλας 7, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 7(1), Τσιρώνης 2, Μήτσου 5, Γεωργούλας 13 (2),Μακρής 11, Γκόβας 22(4)

Πρ.Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 11 (1), Γιαννάκης 4, Μουράτογλου 8, Ρίγκος 11 (1), Τσιμίδης, Συλλάκος, Κλωναράς,Πετρίδης 2, Μαλιούρας 10, Τζίμας 14 (3),Ιωαννίδης