Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Συνεχίζει τις νίκες ο Αίολος - Επικράτησε με 73-59 του Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων

Χωρίς να πιάσει τα αγωνιστικά στάνταρ που είχε σε προηγούμενους αγώνες ο Αίολος Αστακού πήρε την νίκη από τον Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων που με βάση την νευρικότητα των δυο ομάδων στην τελική προσπάθεια κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο κρίνεται ικανοποιητική........

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με 8 πόντους του Δουρούκη και ένα τρίποντο του Σταμόπουλο προηγήθηκαν με 11-2.

Ο Α.Γ.Σ.Ι αντέδρασε με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Κοντού και μείωσε σε 16-10 αλλά στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους οκτώ χάρη στις προσπάθειες των Πανάρα και Καλισώρα 27-19 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Α.Γ.Σ.Ι με καλύτερο παίκτη τον Πάτρα μείωσε την διαφορά στους έξι 31-25 αλλά ο Αίολος αντεπιτέθηκε και κατάφερε να ξεφύγει με 15 πόντους 44-29 σκορ που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ρεσιτάλ λαθών και χαμένων ευκαιριών εκατέρωθεν. Ο μεν Αστακός έχανε ευκαιρίες για να ανεβάσει την διαφορά ενώ ο Α.Γ.Σ.Ι δεν μπορούσε να μειώσει κάτω από του οκτώ πόντους την διαφορά παρά τις προσπάθειες του εκπληκτικού Πάτρα που σημείωσε 8 πόντους συνεχόμενους στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο και τα άστοχα σουτ εκατέρωθεν έπεφταν βροχή. Το σκορ είχε μείνει για 4 τουλάχιστον λεπτά στο 69-59 μέχρι ο Δουρούκης να σημειώσει το 71-59 και ο Πανάρας με δυο βολές που κέρδισε στην εκπνοή του αγώνα να γράψει τον επίλογο με το τελικό 73-59.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πανάρας με 26 πόντους ενώ 17 είχε ο Δουρούκης και 16 ο Καλισώρας. Από τον Α.Γ.Σ.Ι όλα τα λεφτά ο 19χρόνος Πάτρας με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: Α:27-19 Β:17-10 Γ:16-17 Δ:13-13

Αίολος Αστακού (Θάνος): Καλαντζής, Πανάρας 26(2), Σταμόπουλος 5(1), Κρικρής, Σούρλας 6(2), Καραγεώργος, Χουλιάρας 1, Μπόγρης 1, Τσάνος, Καλισώρας 16(2), Αγγελόπουλος 1, Δουρούκης 17(2)

Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων (Κοντογιάννης): Μουζακίτης 7(1), Φυραρίδης , Κοντός 6(2), Πόθος, Μάντζιος Δ. 2, Μάντζιος Π. 4, Μάννης 4, Πάτρας 20, Πανταζής 2, Φίλιος 5, Αυγερινός 7