Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Η Μεδεών Κατούνας συνέτριψε με 4-1 το Χαλκιόπουλο

Γράφει ο: Λεωνίδας Σεραφής

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας για την Β΄ΕΠΣΝΑ μεταξύ των ομάδων  Μεδεών Κατούνας και Χαλκιόπουλο, με την ομάδα της Κατούνας να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, συντρίβοντας με 4-1 τον αντίπαλο.
       Το συγκρότημα του Γιάννη Νταλάκου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ώστε να κάμψει την αντίσταση του αποδυναμωμένου Χαλκιοπουλου και έφτασε εύκολα στην επικράτηση.....

Μόλις στο πρώτο λεπτό και με το καλημέρα η ομάδα του Ξηρομέρου άνοιξε το σκορ μετά από ωραία συνεργασία των Προξενιά και Τζαβίδη με τον τελευταίο να σκοράρει με την βοήθεια όμως του Τσιάκαλου καθώς η μπάλα κόντραρε στα πόδια του πριν καταλήξει στα δίχτυα.
        Στην συνέχεια η Μεδεών απείλησε με κάποια μακρινά σουτ των Προξενιά, Μαλακάσα και Τσιλιμαντού ωστόσο δεν βρήκαν τον στόχο. Αντίθετα το Χαλκιόπουλο δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι και προσπαθούσε κυρίως με στημένα να απειλήσει χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.
      Φτάσαμε στο 44' όπου οι Τζαβίδης, Μπρακάη και Προξενιάς συνδιάστηκαν με τον προαναφερόμενο να υποδέχεται την μπάλα τελευταίος και με δυνατό σουτ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του
     Στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου έγινε και το 3-0 από τον Τσιλιμαντό ο οποίος εκμεταλεύτηκε την ωραία κάθετη πάσα του Προξενιά...

Αξιοσημείωτο στην αναμέτρηση ήταν η αντικατάσταση του τερματοφύλακα του Χαλκιοπουλου Ριζογιάννη ο οποίος άφησε την θέση του στον Ράπτη για λόγους τακτικής!
       Στο 48' η Κατούνα άγγιξε το 4-0 μετά από σέντρα του Τζαβίδη και προβολή του Μούχα στην μπάλα η οποία δεν του έκανε το χατίρι καθώς βρήκε το δοκάρι.
       Στην αμέσως επόμενη ευκαιρία που δημιουργήθηκε και στο 51' ήταν η σειρά του Προξενιά να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ μέσα στην περιοχή.
      Το μόνο που κατάφερε το Χαλκιόπουλο ήταν να μειώσει μετά από ανατροπή του Μπακαδήμα στον Τσιάκαλο μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος ωστόσο ο Σίμος του είπε όχι, στην επαναφορά όμως ο Καρακώστας έγραψε το τελικό 4-1.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων
Μεδεών: 1.Σίμος 2.Mούχας 3.Μαλακάσας 4.Ζωγάκης 5.Μαυρομμάτης 6.Σαμαντάς (Γουρούνας) 7.Τζαβίδης (Μπακαδήμας) 8.Νεοφώτιστος Σ. 9.Μπρακάη 10.Προξενιάς Β. 11.Τσιλιμαντός

Χαλκιόπουλο: 1.Ριζογιάννης (Ράπτης) 2.Νταλαπέρας 3.Καρακώστας 4.Τσιάκαλος 5.Κατσιάδας 6.Ριζογιάννης Ι. 7.Ριζογιάννης Π. (Λαυρέντζος) 8.Τρίμπος 9.Νέστορας 10.Μαργαρίτης 11.Τσιάκαλος